четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Вонредни мерки поради загаденост на воздухот во Париз

pariz-6-800x600

Последни вести

Градоначалничката на Париз, Ан Идалго се одлучи да побара од државните власти воведување алтернативен сообраќај и бесплатен јавен превоз за утре, јавува дописникот на МИА од Париз.

Одлуката на властите на француската престолнина доаѓа откако градот се соочува со висока загаденост на воздухот.

Згаденоста на воздухот го надмина дозволеното ниво уште вчера, а не е предвидено подобрување на ситуацијата ни во наредните денови. Француското законодавство дозволува во такви случаи воведување вонредни мерки.

Најчитани вести