недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вонредни парламентарни избори во Косово на 8 јуни

Од овој момент ги повикувам сите политички субјекти на учество во пристојна и фер изборна кампања и процес, истакнала Јахјага.

download (4)

Поврзани вести

Претседателката на Косово Атифете Јахјага, денеска  соопштила дека на 8 јуни ќе има вонредни парламентарни избори во Косово.

„Од овој момент ги повикувам сите политички субјекти на учество во пристојна и фер изборна кампања и процес“, истакнала Јахјага.

Консултациите со партиите, како и со претседателот на Централната изборна комисија, Валдете Дака, за одредување на датумот за одржување на изборите, Јахјага ги започна вчера во попладневните часови, откако претходно косовското Собрание донесе одлука за самораспуштање.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести