среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 11

Воздушни напади на Русија и Турција во Сирија

Русија и Турција спроведоа заедничка воздушна операција во сирискиот град Ал Баб, откако разменија разузнавачки податоци за целите на Исламска држава, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. 

напади

Поврзани вести

Во здружените воздушни напади уништени се три командни центри на ИД и неколку упоришта на терористите.

Во операцијата учествувале руски борбени авиони Су-24М и Су-35С и турски борбени авиони Ф-16 и Ф-4.

Од 18 јануари руските и турските борбени авиони уништиле околу 60 цели на терористите.

Најчитани вести