Македонија

Возете внимателно посебно поради влажните коловози и маглата

Возете внимателно посебно поради влажните коловози и маглата

Сообраќајот на сите патишта во Македонија се одвива без забрани и застои, по влажни коловози.

Појава на магла има на патниот правец Росоман – Плетвар со видливост до 50 метри.

АМСМ препорачува внимателно управување со возилата и почитување на поставената патна и сообраќајна сигнализација и на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Берово – Виница, каде е можна почеста појава на одрони.