Свет

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Аеродромот во Брисел по нападите

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Аеродромот во Брисел по нападите

На интернет се појавија вознемирувачки видеа од аеродромот Завентем во Брисел по нападите.

На аеродромот утрово околу 8 часот одекнаа две експлозии, во кои според досегашните информации најмалку 20 лица го загубија животот.

Според светските новински агенции, 20 лица биле убиени во експлозијата во метрото и уште 14 биле убиени во двете експлозии на аеродромот Завентем во Брисел, пренесе ТАСС.

Според Ројтерс, во моментов бројот на загинати се искачи на 34 лица.

Исто така, се појавија информации дека две лица се уапсени во близина на метро станицата Малбег каде избувна една од експлозиите.

Утрово престолнината на Европа беше погодена од три бомбашки напади. Две експлозии одекнаа на бриселскиот аеродром Завентем, а една во метро станицата Малбег во близина на европските институции.