четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 24

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Аматерска снимка од ужасот по бомбардирањето во Алепо

alepo

Последни вести

Аматерска снимка на која се прикажуваат ужасните последици од бомбардирањето со барел бомби во областа Ханано во Алепо е објавена на социјалните мрежи.

На видеото се гледа како жителите минуваат низ урнатините, извлекувајќи ги мртвите тела, меѓу кои и на деца.

Барел бомбите, кои вообичаено се фрлаат од хеликоптери, убиваат и по десетина лица наеднаш. Активистите велат дека тие се користат за да ги принудат луѓето да се преселат од регионите контролирани од бунтовниците во северните делови на градот контролирани од војската.

Како и многу други делови на Сирија, Алепо е поделен меѓу бунтовниците и силите на претседателот Башар ал Асад.

Инаку, снимката се уште не е верификувана.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести