вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Бруталната вистина зад крзното од ангора

Дали и откако ќе го видат ова видео, каде малите нежни зајачиња врескаат од болка, повторно со гордост многу жени ќе носат бунди и џемпери од крзно од ангора?

zajak

Поврзани вести

Видео снимката направена од организацијата за заштита на животните ПЕТА ја открива суровата вистина за индустријата за крзно во Кина.

Додека некој плаќа илјадници долари за парче снежно бело крзно, илјадници зајачиња секојдневно  преживуваат хорор.

Дали откако дамите од светската елита  ќе видат како крзното насилно се кубе од кревкото тело на малите животинчиња кои плачат од болка и крварат ќе бидат среќни од неговата топлина?

Според британски Гардијан , најголемите и најбруталните фарми каде се одгледуваат зајаци заради нивното нежно и бело крзно се наоѓаат во Кина. Зајаците се чуваат во ужасни услови, а на секои три месеци трпат тортура, кога работниците  сурово им го кубат или им го стрижат крзното додека нивните предни и задни нозе се цврсто врзани. Во Кина нема казни за малтретирање на животните на фармите за зајаци и нема стандарди со кои би се регулирал односот кон животните.

Од ПЕТА реагираат на овие ужасни услови. Веќе се потпишува петиција за познатиот ланец на бутици „Зара“ да ги повлече откако ПЕТА го објави видеото за бруталност врз животните.

H&M, Topshop и други фирми веќе ги откажаа порачките на крзно од ангора по објавеното видео.

ПЕТА апелира до купувачите , „Ве молиме да ја прочитате етикетата на џемперот или марамата. Доколку пишува дека е од ангора, не ја купувајте“, изјавила директорката на британскиот огранок на организацијата Мими Бекечи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести