петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Репортажа од пеколот во тунелите под Букурешт

19_brucelee2_w_LRG

Поврзани вести

Длабоко под улиците на Букурешт, во Европа, во 21-от век, постои мрежа од тунели и одводни цевки кои се дом на стотици мажи, жени и деца кои се зависни од дрога, ХИВ позитивни и болни од туберколоза, се наведува во репортажата на Параик О’Браен за животот во живиот пекол под Букурешт.

Кога Чаушеску падна од власта имаше десетици илјади деца во сиропиталиштата и за кои се грижеше државата во Романија. Но, во 1990 година серија стории открија во каков кошмар живееле овие деца. Сцени на негрижа и суровост кои потсетуваат на концентрационен логор.

19_brucelee1_w_LRG

Што се случи со овие деца? Според некои, тие се симнале во тунелите под Букурешт. Зависноста од дрога царува, некои веќе имаат свои деца. Влезот во овој подземен свет е дупка во тротоарот на сообраќаен остров. Доцна попладне почнуваат да се будат, искачувајќи се горе како зомби.

Меѓу нив е и момчето Нику, кој изгледа како да има 12. Подоцна се открива дека „малиот“ Нику всушност има 17 години,но, неговиот раст е заостанат поради злоупотребата на дроги.

Подземјето има „шеф“ и долу може да се симнете само со покана. Старите тунели се дел од големиот план на Чаушески за централно греење за градот. Во тунелите, како што опишуваат репортерите, владее ужасен мирис на метална боја која се шири од супстанцата Ауролак, која ја вдишуваат зависниците од мали црни кеси.

tunels_2_w_LRG

Предупредување: Видеото подолу е со вознемирувачка содржина прикажувајќи наркозависници и консумација на дрога

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести