понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Вознемирувачко видео: Ваделе органи од живи луѓе на Косово

zolta-kuka-kosovo

Последни вести

На Интернет се појавија сведоштва од припадник на специјалните единици на српската војска, кој сведочи за измачувањето, убивањето и вадењето на органите на Србите на Косово, како и нивниот транспорт и продажба во Турција и Сирија.

Српскиот офицер Лазар тврди дека меѓу жртвите се наоѓаат Срби, но и Албанци, како и дека меѓу нив имало и деца.

– Жртвите се страшно измачувани, а потоа органите им се вадени додека се уште биле живи – раскажува Лазар.

Тој напоменува дека ваквите ужаси во Косово започнале заедно со судирите во оваа поранешна српска покраина, како и дека вакви работи се уште се случуваат.

Во текстот се потсетува на репортажата на германски „Дојче веле“, која исто така известуваше за трговијата со органи на Косово, како и за истрагата која е отворена за тој случај.

Погледнете го сведочењто на српскиот офицер за измачувањето на Србите:

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести