петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 33

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Мајка и дете убиени при гранатирање на Славјанск

slavjansk

Последни вести

Славјанск завиен во црнина од тага за смртта на петгодишниот Арсениј Данченко кој загина во артилериски напад на украинската војска.

arsenij-dete-02

Неговата мајка, Нада истрчала во дворот да го собере детето и со своето тело го заштитила – за жал, не за долго!

Малиот Арсениј на главата имал неколку повреди од гелер. Иако цела екипа од хирурзи цела вечер се бореле за неговиот живот, сепак не успеале.


Во главата на детето биле преброени 30 парчиња гранати со големина од 1 до 5 милиметри. Повеќе од 5 часа се обидувале да го спасат детето, но повредите биле премногу сериозни. Главата на Арсениј била премногу повредена.

За трагедијата да биде поголема, во истиот напад во Славјанск во кој Арсениј би повреден, погинала и неговата 30-годишна мајка Нада.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести