Свет

Вознемирувачко видео: Застрелани три лица – Побегнале од Болница за ментално болни и извикувале „Алаху Акбар“

Вознемирувачко видео: Застрелани три лица – Побегнале од Болница за ментално болни и извикувале „Алаху Акбар“

Полицијата во Сиднеј отвори оган врз пациенти што побегнале од Институција за лица со ментална попреченост, а со ножеви во рацете извикувале „Алаху Акбар“. Трите лица биле застрелани.

Дваесет и три годишниот пациент Џери Суријан бил вооружен со нож и трчал низ центарот на градот.

Во пукотниците повредени се и тројца случајни минувачи. Станува збор за жени на возраст над 60 години што веднаш биле пренесени во болница.