недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Возовите повторно сообраќаат меѓу Германија и Австрија

Главната железничка линија Салцбург-Минхен, на почетокот останува затворена заради присуство на луѓе на шините на делницата меѓу австрискиот град Салцбург и пограничен град во Германија Фрајласинг.

Возовите повторно сообраќаат меѓу Германија и Австрија

Возовите повторно сообраќаат меѓу Германија и Австрија

Поврзани вести

Германската национална железничка компанија „Дојче бан“ ја информира јавноста дека утринава повторно е обновено, но само делумно, движењето на возовите од Австрија за Германија, информираа француските медиуми.

Како што беше предвидено, движењето на возовите беше обновено во 7 часот по локално време, изјави портпаролката на „Дојче бан“.

Главната железничка линија Салцбург-Минхен, на почетокот останува затворена заради присуство на луѓе на шините на делницата меѓу австрискиот град Салцбург и пограничен град во Германија Фрајласинг. Портпаролката не прецизираше дали станува збор за бегалци, забележаа БТА.

Движењето на патничките возови беше во прекин 12 часа, а движењето на товарните возови, исто така, вчера беше запрено од 18 до 22.30 часот.

Австриските федерални железници соопштија дека го воспоставија сообраќајот на нивните возови за Германија, но патниците ги предупредија дека треба да очекуваат проверка на личните документи од страна на германските власти, пренесе ДПА.

Најчитани вести