петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Вработен во „Градски гробишта“- Охрид, продал гробно место и парите си ги ставил в џеб

На 26 јуни, дошло лице во ЈП „Градски гробишта“- Охрид да купи две гробни места, при што пријавениот му рекол дека е потребно време за да изготвување на договорите за купопродажба кои лично ќе му ги однесе заедно со фискалните сметки. Притоа, истиот изготвил две фискални сметки во износ од 92.000 денари, кои ги сторнирал, а договорите не ги дал за книжење во сметководство туку ги уништил.

izmamama

Последни вести

Охридската полиција  поднесе кривична пријава против Н.С.(55), вработен како референт за наплата и доделување на гробни места во ЈП „Градски гробишта“- Охрид, за сторено кривично дело „проневера во службата“ и „фалсификување или уништување деловни книги“.

На 26 јуни, дошло лице во ЈП „Градски гробишта“- Охрид да купи две гробни места, при што пријавениот му рекол дека е потребно време за да изготвување на договорите за купопродажба кои лично ќе му ги однесе заедно со фискалните сметки. Притоа, истиот изготвил две фискални сметки во износ од 92.000 денари, кои ги сторнирал, а договорите не ги дал за книжење во сметководство туку ги уништил. На оштетениот  му дал два фалсификувани договори со фалсификуван потпис на директорот на јавното претпријатие со што  присвоил 92.000 денари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести