петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Вработен во обложувалница си издавал ливчиња без да уплати, а за да се „покрие“ излажал дека го ограбиле

Пријавениот на пред четири дена, на 25 овој месец, додека бил на работа како оператор на уплата за обложување во спортската обложувалница пријавил дека две непознати маскирани и вооружени лица, кои откако влегле во обложувалницата, со закана со пиштол му наредиле да ја отвори вратата од работниот пулт и да им ги даде парите од дневниот промет кои ги чувал под куќиштето од работниот компјутер при што двете лица си заминале од обложувалницата.

sport

Последни вести

Скопската полиција вчера до основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против дваесет и деветгодишниот М.М. зашто лажно пријавил разбојништво во обложувалницата „Спортлајф“ со цел противправно да стекне 325.500 денари.

Пријавениот на пред четири дена, на 25 овој месец, додека бил на работа како оператор на уплата за обложување во спортската обложувалница пријавил дека две непознати маскирани и вооружени лица, кои откако влегле во обложувалницата, со закана со пиштол му наредиле да ја отвори вратата од работниот пулт и да им ги даде парите од дневниот промет кои ги чувал  под куќиштето од работниот компјутер при што двете лица си заминале од обложувалницата.

Пријавениот М.М. иако знаел дека кривичното дело не е сторено, а со намера противправно да ги присвои доверените пари, односно да го прикрие кусокот на пари кој го направил обложувајќи се на спортски натпревари и искористувајќи ја приликата што во самиот објект нема видеонадзор, на полициските службеници  им пријавил дека му е извршено кривично дело.

Полицијата утврдила дека разбојништво не е сторено зашто во неговата смена во повеќе наврати тој се обложувал на спортски натпревари и си издавал тикети за обложување а не внесувал пари во касата.

Пријавениот издал тикети за уплата за обложување на сума од вкупно 325.500 денари, и притоа не внел, односно не уплатил пари во дневниот промет, со што сторил кривично дело – „затајување“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести