недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Вработен во осигурителна куќа, фалсификувал уплатници и парите си ги ставал в џеб

mkd-112786

Последни вести

Вработен во осигурителна куќа во Куманово парите што клиентите му ги давале за регистерски таблички, сообраќајни дозволи и за налепници за регистрирани возила си ги ставал в џеб, а потоа фалсификувал уплатници, кои ги внесувал во Управната служба на СВР Куманово. На тој начин присвоил 69.460 денари на штета на Буџетот на Република Македонија.

СВР Куманово поднел кривична пријава против Б.А.(22) од селото Слупчане, и тоа за измама, за фалсификување исправа и за употреба на исправа со невистинита содржина. Криминалот слупчанецот го вршел во првата половина од годинава.

Најчитани вести