Македонија

Вработен во училиште со мобилен снимал ученички во соблекувалната

Вработен во училиште со мобилен снимал ученички во соблекувалната

Кривична пријава е поднесена против Б.Ѓ.(47) од Делчево вработен во СОУ „ Методија Митевски Брицо“ во Делчево поради постоење на основано сомнение дека е сторител на кривично дело „производство и дистрибуција на детска порнографија“. 

Како што соопштува МВР, вчера околу 14,00 часот во соблекувалната на спортската сала на гимназијата во Делчево три ученички на возраст од 16 и 17 години од Делчево додека се пресоблекувале пронашле мобилен телефон кој бил вклучен да снима.

Извршен е увид од страна на полициски службеници при ПС Делчево при што е утврдено дека мобилниот телефон е на осомничениот Б.Ѓ.