петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вработени во ЕВН и МЕПСО на диво приклучувале струјомери во Битола

Во саботата, на улица Кире Костадиновски во Битола, пријавените ја искористиле службената положба на тој начин што нелегално приклучиле електрични дигитални броила во три куќи и еден деловен објект.

download (14)

Поврзани вести

Битолската полиција поднела кривична пријава против А.Ѓ.(39) вработен во „ЕВН Македонија“ и Г.С.(42), вработен во „МЕПСО“, двајцата од Битола, за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“.

Во саботата, на улица Кире Костадиновски во Битола, пријавените ја искористиле службената положба на тој начин што  нелегално приклучиле електрични дигитални броила  во три куќи и еден деловен објект, при што предизвикале штета на „ЕВН“ во износ од 1.499.486 денари,  износ што  требало да се плати за легален приклучок.
Покрај ова, на патот Битола-Прилеп нелегално поврзале електричен кабел под напон во разноводен ормар од ТС „Таирови Лозја“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести