петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Вработени во катастарот во Неготино примале мито

Вработени во катастар во Неготино, побареле 900, примиле 400 евра мито.

evra mnogu

Поврзани вести

Двајца вработени во катастарот во Неготино заработија кривична пријава бидејќи побарале мито од 900, а примиле 400 евра.

Според информациите од Министерството за внатрешни работи, поднесена е кривична пријава против 32-годишниот З.Ј., референт за прием на пријави и 44-годишниот Д.Ѓ, вработен како помлад соработник за геодетски работи поврзани со изготвување на податоци и запишување на промени во катастарот на недвижности  во одделение за катастар на недвижности-Неготино,

Пријавените, ја злоупотребиле својата службена должност и на сограѓанин му побареле мито од 900 евра за да запишат објект без елаборат.

Откако оштетениот завчера им дал 400, од побараните 900 евра тие извршиле упис на неговите објекти, куќа и дуќан без соодветно барање за упис на недвижност-објект и без геодетски елаборат за истото што е спротивно на Закон за катастар на недвижности.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести