сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вработени во њујоршкиот аеродром штрајкуваат поради опасност од еболата

Вработените сметаат дека не се доволно заштитени од можната зараза со смртоносниот вирус, бидејќи не добиле специјални заштитни маски и ракавици.

aerodrom

Последни вести

Околу 200 вработени задолжени за чистење на патничките авиони на њујоршкиот аеродром „Ла Гвардија“, штрајкуваа вчера поради опасноста од заразување со вирусот ебола, објави МИА.

Вработените сметаат дека не се доволно заштитени од можната зараза со смртоносниот вирус, бидејќи не добиле специјални заштитни маски и ракавици.

– Ние сме првите, кои сме изложени на ризикот да се заразиме со вирусот на ебола, бидејќи ги чистиме тоалетите, изнесуваме ѓубре и други случни активности, изјави еден од вработените.

Штрајкот не се одрази на работата на аеродромот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести