четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Вработените во метрото во Сао Паоло се заканија со штрајк

Вработените во метрото во Сао Паоло се заканија дека ќе го обноват штрајкот доколку управата не им ги зголеми платите до стартот на Светското првенство ( 12 јуни - 13 јули) во Бразил.

brazil2014

Последни вести

 

Вработените во метрото во Сао Паоло се заканија дека ќе го обноват штрајкот доколку управата не им ги зголеми платите до стартот на Светското првенство ( 12 јуни – 13 јули) во Бразил.

Шампионатот ќе биде отворен токлму во Сао Паоло , а првиот натпревар ќе го одиграат репрезентациите на Бразил и Хрватска.

Вработените бараат покачување на палтите од 16,5 проценти, а доколку не им биде исполнето ова барање најавија дека повторно ќе почнат да штрајкуваат и нема да запрат се додека не им бидат покачени платите

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести