петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Вработените во администрацијата на северно Косово добиваат плати и од Белград и од Приштина

kosovo-karta

Поврзани вести

Над сто Срби во северно Косово добиваат двојни плати и од Србија и од Косово, пишува денеска српскиот весник „Блиц“, цитирајќи го косовскиот весник „Коха Диторе“.

Според приштинскиот издание Србите кои работат во државната администрација во северно Косово со години наназад добиваат плати од институциите и од буџетот на Косово. Белград и Приштина засега изјавувале дека нема да запрат платите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести