понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Вранишкоски денеска отпатува за Русија

jovan-vraniskovski

Последни вести

Јован Вранишкоски денеска отпатува за Русија каде извесен временски период ќе престојува во Санкт Петербург.

Тој ќе престојува во Русија по покана од Неговата Светост Патријархот московски и на цела Русија г.г. Кирил, и за сето време на престојот ќе биде официјален гостин на Светејшиот Руски Патријарх.

Како што претходно беше соопштено, Руската и Српската Православна Црква го поздравија и ја искажаа својата радост од ослободувањето на Вранишкоски од затворот Идризово, кадешто, до ослободувањето, се наоѓаше 3 години и еден месец.

 

Најчитани вести