среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Времето денеска облачно и врнежливо

dozd

Последни вести

Среда го „враќа на сцена“ облачното и врнежливо време. Во првата половина од денот врнежите ќе бидат поконцентрирани во западната половина од земјата, а попладне во источната. Во јужните краишта врнежите на моменти ќе бидат поинтензивни. Во текот на вечерта врнежите постепено ќе престануваат.

На планините над 1400 метри врнежите ќе бидат од снег.

Минималната температура ќе има вредност околу 3°С низ поголем дел од населените места, a минимална околу 5°С се очекува во Гевгелискиот крај. На повисоките места минималната температура ќе се ќе има вредност околу 0°С.

Максималната температура ќе биде повисока во котлините од источниот регион и ќе има вредност околу 9°С. На југоисток таа ќе достигне до 12°С. Најсвежо преку ден ќе биде во западниот регион, каде максималната нема да надмине 7°С.

Најчитани вести