Македонија

Времето облачно, магла во Маврово и Крушево

Времето облачно, магла во Маврово и Крушево

Минималната температура утрово се движеше од  -15 во Маврово, -14 Лазарополе, -11 Крушево и Крива Паланка,   -10 Берово, -9 Ѓуриште, -8 Пожаране, Прилеп и Тополчани, -7 Струмица и Штип, -6 Скопје,  Охрид, Куманово, Битола и  Дебар, -4 Тетово, Претор и Виница, до -2 во Дојран, Гевгелија и Демир Капија.

Претпладне во поголем дел од земјава ќе има зголемена ниска облачност, а попладне ќе преовладува сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе се движи од -4 до 2 степена.

Во Скопје претпладне значително облачно, попладне сончево со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе достигне до 0 степени.

Висината на снежната покривка се движи од 3 сантиметри во Прилеп, 5 Дебар, 6 Штип, 10 Струмица, Кр. Паланка, Тополчани, 18 Скопје  Д. Капија, 25 Берово, 28 Тетово, Битола, 30 Крушево, 45 Ѓуриште, 49 Пожаране, 50 Лазарополе, до 69 во Маврово.

Утре и во сабота ќе преовладува претежно сончево и тивко време со пониски утрински температури, кои на места ќе се спуштат и под -15 степени,  додека дневните ќе бидат во благ пораст. Претпладне по одделни котлини ќе има ниска облачност и можна појава на ретка магла. Од недела ќе има извесно зголемување на облачноста.