Македонија

Времето променливо облачно со дончеви периоди

Времето променливо облачно со дончеви периоди

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно, наместа со сончеви периоди и потопло од вчера. Ќе дува умерен до засилен северен ветер.

Можност за сосема слаб дожд ќе има во крајните источни делови од земјата. Утрово температурите беа главно околу 2 Целзиусови степени, а на повисоките места се спуштија и под нулата, до – 3 степени.

Дневните максимални температури денеска во северниот дел ќе бидат до 10 степени, а во јужниот дел од земјава ќе достигнат до 13 степени.

Во Скопје времето ќе биде облачно и ветровито, а попладне ќе имаме и кратки сончеви периоди.

Дневните температури во целата земја ќе се движат од 3 до 13 Целзиусови степени.

Од утре ќе настапи период на смирување на временските прилики, со максимални дневни температури до 15 Целзиусови степени.