недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Врховната Рада не го разреши Турчинов од претседателското место

turcinov

Поврзани вести

Украинскиот парламент не ја прифати оставката на Александар Турчинов како претседател на Врховната Рада, пренесе „УНН“. Предлогот беше поддржан само од двајца пратеници.

Турчинов самоиницијативно поднесе оставка, откако потсети дека претходно неколку пратеници предлагале тој да биде разрешен од претседателското место.

„Дајте некој предлог, ако имате… Немате ли?. Тогаш јас имам, предлогам моја оставка“, рекол Турчинов.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести