четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Врие од комарци во поплавените делови на Србија

Поради тешката ситуација со комарците, во некои делови од Србија прогласена е вонредна состојба.

komarec

Последни вести

Областите во Србија, кои пред повеќе од еден месец беа погодени од катастрофални поплави се преполни со комарци.

Речиси и да не постои место во Србија каде што не е забележано зголемено присуство на комарци, пренесува српски Блиц. Комарците се намножиле во барите создадени по повлекувањето на водата, а во прилог им одат и временските услови, односно комбинацијата на дожд и влага и високите температури.

Поради тешката ситуација со комарците, во некои делови од Србија прогласена е вонредна состојба. 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести