четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Втор американски воен брод во Црното море

brod donald kuk

Поврзани вести

Во Црното море ќе пристигне втор американски воен брод, објави романскиот претседател Трајан Басеску за време на посетата на американскиот носач на ракети „Доналд Кук“, што во моментов се наоѓа во романското пристаниште Констанца.

Басеску не го прецизирал името на воениот брод и неговата мисија во Црното море. „Доналд Кук“, што е опремен со систем за противракетна одбрана „Аегис“, се наоѓа во водите на Црното море од 10-ти април.

Освен тоа во Црното море се наоѓа и францускиот разузнавачки брод „Дупуис де лом“ и спасувачкиот „Ализе“. Во понеделник во Црното море треба да пристигне и француската ракетна фрегата „Дуплекс“. Сите ќе земат учество во воена вежба заедно со романски бродови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести