недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Втор ден продолжува штрајкот на државните службеници во Грција

grcija-nevrabotenost

Поврзани вести

Втор ден продолжува 48-часовниот штрајк на државните службеници во Грција, против владините планови да скрати 11 илјади работни места во рамките на програмата за штедење, договорена со меѓународните кредитори, објавуваат грчките медиуми.

Во штрајкот, инициран од синдикатот на државните службеници АДЕДИ, учествуваат вработените во даночните служби, државните болници, а исто така и вработените од средното образование, бидејќи на 22 март истекува рокот даден од Владата за вклучување на наставниците во т.н. шема на мобилност со перспектива тие да бидат скратени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести