понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Втор круг од претседателски избори во Хрватска

500132459192

Последни вести

Хрватите денеска гласаат на вториот круг од претседателските избори, на кој треба да се решат меѓу актуелниот претседател Иво Јосиповиќ и Колинда Грабар Китаровиќ од конзервативната Храватска демократска заедница (ХДЗ).

Изборите се одржуваат во услови на зголемено незадоволство на граѓаните од економската криза во земјата, што трае веќе шест години.

На првиот круг одржан на 28 декември, 57-годишниот социјалдемократ Јосиповиќ доби 38,46 отсто од гласовите, а поранешната шефица на хрватската дипломатија Грабар Китаровиќ – 37,22 проценти.

Овој резултат претставуваше удар за Јосиповиќ, кој е кандидат на владејачката лева коалиција и кој според анкетите беше фаворит за победа уште во првиот круг.

Според анкети кои до сега беа направени, кандидатите, се во т.н. мртва трка со што претстојат најнеизвесни претседателски избори во историјата на државата.

Право на глас имаат околу 3,8 милиони гласачи.

Најчитани вести