Балкан

Втор круг претседателски избори утре во Хрватска

Втор круг претседателски избори утре во Хрватска

Втор круг од претседателските избори ќе се одржи утре во Хрватска. Кандидати се Иво Јосиповиќ (СДП) и Колинда Грабар Китаровиќ (ХДЗ).

На полноќ настапи изборен молк. Избирачките места ќе бидат отворени во седум часот наутро и затворени 12 часа подоцна.

Право на глас имаат околу 3,8 милиони гласачи.

Кандидатите според анкети се во т.н. мртва трка со што претстојат најнеизвесни претседателски избори во историјата на државата.