Спорт

Втор пораз во низа за Антиќ

Втор пораз во низа за Антиќ

Македонскиот кошаркар Перо Антиќ го претрпевториотпоразвониза со Атланта во НБА лига, овој пат на гостувањето кај Торонто Репторс со 96:86 Антиќ за 26 минутинапаркетотзапиша скромни 4 поени (1/1 за два поени, 0/5 за три поени, 2/2 од линијата за слободни фрлања) на кој придодаде  и 3 асистенци како и 10 скока (7 дефанзивни и 3 офанзивни), што воедно го направи најдобар скокач во својата екипа.

Најефикасен во триумфот на Торонто беше Каел Ловри со 25 поени, додека  Демар ДеРозан запиша 21 поени, а Валанчунас оствари дабл-дабл ефект од 13 поени и исто толку скока. Во поразената екипа на Атланта, Демар Керол и Пол Милсап постигнаа по 17 поени, еден поен повеќе од  Џеф Тиг.