Спорт

Втора победа на Металург во Лигата на Шампионите

Металург оствари нова, втора победа во Лигата на шампиони. На синоќешниот меч избраниците на Червар го совладаа норвешкиот првак Елверум со 22:19.

Иако на полувремето резултатот беше 10:12, Металург сепак успеа на крај да дојде до втората победа во лигата на шампионите.

Одличната одбрана во текот на целиот меч, а особено во второто полувреме кога прими само седум голови и тоа беше клучна за натпреварот и победата.

Најефикасен меѓу избраниците на Червар беше Јанко Божовиќ со шест погодоци, од кои четири од пенал. Лука Мраковчиќ даде четири, а Марко Матиќ и Жарко Пешевски постигнаа по три погодоци. Дупјачанец го заврши мечот со 12 одбрани.

Кај Елверум прв стрелец беше Лука Митровиќ со пет гола, а забележителен на голот беше Нергард со фантастични 18 одбрани.

Во следниот натпревар од групата Д во Лигата на шампионите, Металург на 11 октомври во Данска му гостува на Скјерн.