среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Втора жртва на ебола во САД

ebola201481211243

Последни вести

Лекарот Мартин Салиа е втората жртва која почина од ебола во САД. Салиа почина утрово во пет часот, соопшти портпаролот на „Небраска Медисин“ Тејлор Вилсон.

Салиа, државјанин на САД работел во Западна Африка каде се заразил со вирусот. Во медицинскиот центар во Омаха тој беше донесен во саботата.

Болницата објави на Твитер дека лекарот бил во „исклучителна критична состојба“, кога стигнал на лекување и оти „наспроти тоа што ги вложиле сите напори, не можеле да го спасат“.

Салиа имал напредни симптоми на ебола, му откажале бубрезите и респираторните органи, изјавија лекарите.

Најчитани вести