Свет

Втората рунда од мировните преговори започнува денеска во Женева

Втората рунда од мировните преговори започнува денеска во Женева

Новата, втора по ред, рунда од мировните преговори на претставниците на Сириската влада и опозицијата денеска би требало да започне во Женева, најави британски „Би-Би-Си“.

Првата рунда преговори заврши минатиот месец без јасен договор, додека двете страни „тргуваа со тешки зборови“, иако посредникот на Обединетите нации во мировните преговори, Лахдар Брахими, оценил дека е постигнат „некој заеднички именител“.

Официјална делегација на владата на Сирија допатувала синоќа во Женева и се очекува доаѓањето на делегацијата на Националната коалиција на опозиционите и револуционерни сили на Сирија.

Составот на преговарачите во втората рунда е непроменет, на чело на владината делегација на шефот на сириската дипломатија, Валид Мулаем, во име на Коалицијата настапува нивниот лидер Ахмет ал Џарба, а преговарачи се и Башар Џафери и членот на раководството на Коалицијата, Хади ал Бахр.

Претходната рунда преговори во Швајцарија, во рамки на меѓународната конференција „Женева-2“, траеше осум дена и заврши на 31-ви јануари без јасни резултати.