четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 53

Вториот земјотрес денеска со јачина од 3,7 степени

Епицентарот на земјотресот е на 1 км од Црешево, односно 4 км северозападно од Арачиново на 9 км од Скопје.

земјотрес

Последни вести

Во 14.19 часот повторно земјотрес го стресе Скопје со јачина од 3,7 степени.

Епицентарот на земјотресот е на 1 км од Црешево, односно 4 км северозападно од Арачиново на 9 км од Скопје.

Првиот земјотрес денеска беше во 11.50 часот, со епицентар на 5 километри од скопско Арачиново. Според Европско-медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ), вчера во Скопје и во околината се измерени вкупно девет потреси. Најсилниот бил во 15.10 часот, со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала.

 

Најчитани вести