среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Вучиќ: Ако Тачи го посети Белград, Србија ќе се однесува во согласност со законот

taci-vucic-montaza

Последни вести

При евентуална посета на косовскиот министер за надворешни работи Хашим Тачи на Белград, државата ќе се однесува во согласност со законот, изјави денеска премиерот на Србија, Александар Вучиќ, објави МИА.

Тој, по церемонијата за отпочнување на изградба на основно училиште и градинка во Нови Пазар, истакна дека постои правосудна пресуда и дека државата ќе се однесува во согласност со законот.

– Никој не врши притисок врз Србија за тоа прашање, посочи Вучиќ додавајќи оти со притисоци ништо не би се постигнало.

Тачи е поканет да допатува во Белград за да учествува на конференцијата „Европските интеграции на западниот Блакан: Заедно можеме подобро“, што ќе се одржи од 23 до 25 април.

Меѓутоа, српскиот обвинител за воени злосторства Владимир Вукчевиќ изјави дека потерницата издадена по Хашим Тачи е се уште во сила во Србија, па од тие причини тој може да биде уапсен доколку дојде во земјата.

Со слична изјава се огласи и српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ, кој рече дека ако Тачи дојде во Белград ќе биде уапсен.

Најчитани вести