сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Вучиќ чека официјален повик од Изетбеговиќ

Изетбеговиќ во понеделникот изјави дека упатил повик до премиерот на Србија да учевствува на Петтата меѓународна инвестициска конференција „Сараево бизнис форум“ која се одржува на 14 и 15 мај во Сараево.

aleksandar-vucic

Поврзани вести

Претседателот на Владата на Србија, Александар Вучиќ се уште не добил официјален повик од претседателот на Претседателството на Босна и Херецеговина, Бакир Изетбеговиќ да го посети Сараево и да учевствува на меѓународната инвестициска конференција во тој град, пишува Денес.

„Кога ќе добиеме официјален повик од Изетбеговиќ, со задоволство ќе одговориме на повикот,“ изјавија за српските медиуми од кабинетот на српскиот премиер на прашањето кога Вучиќ планира да отиде во официјална посета на Сараево.

Изетбеговиќ во понеделникот изјави дека упатил повик до премиерот на Србија да учевствува на Петтата меѓународна инвестициска конференција „Сараево бизнис форум“ која се одржува на 14 и 15 мај во Сараево.

Изетбеговиќ изјави дека се надева дека Вучиќ ќе го прифати повикот, бидејќи како што вели тоа би била добра прилика да се разговара за унапредување на економската соработка и заеднички проекти за економско заздравување и развој на двете држави.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести