понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вучиќ: До 2020 година Србија ќе стане полноправна членка на ЕУ

aleksandar-vucic-1356896622-247457

Поврзани вести

До 2020 година Србија ќе стане полноправна членка на Европската унија, изјавил српскиот вицепремиер и лидер на Напредната партија, Александар Вучиќ, објави српскиот весникот „Вечерње новости“.

Според Вучиќ целта на Белград е преговорите да завршат до 2018 година, а во 2020 земјата да стане полноправна членка на Унијата.

„Нашата цел е се’ да заврши до 2018 година, а потоа веќе не зависи од нас дали ќе ни дозволат пристап до 2020 година“, изјавил Вучиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести