петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 64

Вучиќ ги стартува преговори за формирање Влада

По големиот успех на изборите Вучиќ го стартува изборот на коалиционен партнер за формирање Влада

aleksandar-vucic-1356896622-247457

Поврзани вести

Лидерот на Српската напредна партија, Александар Вучиќ ги почнува консултации со потенцијата коалициони партнери за формирање на Влада, јавува Б92.

Први на списокот за преговори се Сојузот на Унгарци од Војводина. Лидерот на Сојузот на Унгарците од Војводина, Ишван Пастор претходно изјави дека се подготвени да учествуваат во новата власт. Во вторник се очекува Вучиќ да разговара со Социјалистичката партија на Србија на Ивица Дачиќ.

На изборите на 16-ти март освои 48,34 отсто од гласовите и доби 158 пратенички мандати во 250-члениот парламент.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести