сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Вучиќ: Го поддржуваме територијалниот интегритет на Украина, но без санкции кон Русија

Србија го поддржува територијалниот интегритет на Украина, но нема да воведе санкции против Русија, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ по средбата со премиерот на Франција во Париз, Мануел Валс.

download (1)

Последни вести

Србија го поддржува територијалниот интегритет на Украина, но нема да воведе санкции против Русија, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ по средбата со премиерот на Франција во Париз, Мануел Валс, пренесоа медиумите.

„Нашиот став не е сосема неутрален. Ние решително ја поддржуваме идејата за територијалниот интегритет на Украина и на тој фактор му придаваме големо значење“, нагласил тој.

„Единствената разлика меѓу ставот на Србија и на земјите-членки на Европската унија е тоа што ние нема да воведеме санкции против Русија“, додал Вучиќ како одговор на новинарско прашање на прес-конференцијата со Валс.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести