петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 37

Вучиќ: Граѓаните што ќе летуваат во Србија може да сметаат на даночни олеснувања

vucic-aleksandar096

Поврзани вести

Граѓаните на Србија кои ќе летуваат во својата земја ќе може да сметаат на даночни олеснувања. Ова во изјава за „Блиц“ го посочи српскиот премир Александар Вучиќ.

Кампањата на српската влада под мотото „Моја Србија“ ќе биде промовирана од премиерот Александар Вучиќ. Цел на оваа кампања е заинтересираните домашни туристи барем дел од својот одмор да минат во татковината.

– Подготвуваме конкретни предлози врз основа на искуства на други држави. Идејата е граѓаните кои ќе го минат одморот во татковината да добијат ваучери со износи за кои ќе им бидат намалени даночните обврски. Граѓаните само ќе треба да приложат фискални сметки од објекти во Србија каде биле на одмор, изјави српскиот премиер.

Според неофицијални проценки српските туристи годишно во странство трошат околу 1,2 милијарди евра.

Најчитани вести