недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вучиќ изрази сочувство и ги осуди терористичките напади во Волгоград

vucic-aleksandar

Поврзани вести

Вицепремиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска упати телеграма со сочувство до рускиот народ, раководството и семејствата на загинатите во терористичките напади во Волгоград, осудувајќи ги терористичките акти.

„Со голема тага и огорчување ја примив веста за терористичките напади во Волгоград, во кои голем број граѓани на вашата земја го загубија животот“, се наведува во телеграмата со сочувство. Што Вучиќ ја упати до амбасадорот на Русија, Александар Чепурин.

„Најостро ги осудувам ваквите кукавички акти и уверен сум дека службата за безбедност на Руската Федерација ќе успееда ги пронајде и приведе организаторите на нападот, како и дека ќе спречи слични акции во иднина. Република Србија е спремна да ви ја пружи целата неопходна помош“, рекол Вучиќ, пренесува владината канцеларија за соработка со медиумите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести