среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Вучиќ ја завршува посетата на САД

vucic-aleksandar096

Поврзани вести

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска ја завршува посетата на САД. Тој во рамки на посетата имаше низа средби на кои разговараше со американски официјални лица и претставници на бизнис групи, за билатералните односи, економската соработка и поддршката на Вашингтон за европскиот пат на Србија.

Вучиќ вчера во Белата куќа имаше средба со советничката на претседателот на САД за национална безбедност Сузан Рајс, а по состанокот порача дека Србија може да смета на поддршка од САД.

Нагласи дека САД ги почитуваат економските реформи на Србија, јави Танјуг.

Тој на Капитол Хил имаше средба и со претседавачот со Сенатскиот одбор за оружените сили, сенаторот Џон мекејн.

– Мекејн изрази поддршка за Владата на Вучиќ и даде целосна поддршка на Србија на патот на евроатланстските интеграции, наведува Танјуг.

Најчитани вести