петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Вучиќ: Не очекував провокација од премиерот на Албанија

вучиќ

Последни вести

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ денеска во присуство на премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека од него не очекувал провокација како на пример споменување на Косово.

„Жал ми е што Рама ја искористи оваа прилика да зборува за тема за која не сме се договориле, но мојата обврска е да не дозволам некоја да ја понижува Србија“, изјави Вучиќ на конференцијата за новинари по разговорот со албанскиот колега.

Сакав, додаде Вучиќ, да не се зборува за минатото, туку да разговараме за иднината.

Вучиќ како „инцидент“ го нарече тоа што албанскиот премиер го спомена Косово, додавајќи дека не знае какви врски има тој со Косово.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести