Балкан

Вучиќ планира да поднесе оставка?

Вучиќ планира да поднесе оставка?

Премиерот на Србија Александар Вучиќ подготвен е во рамки на реконструкцијата на Владата да ги отстрани сите министри што не работеле но добро, но и на своите соработници да им ја понуди сосптвената оставка, пишува српски „Курир“.

Извори блиски до српската влада, тврдат за српскиот весник дека можноста соработниците на Вучиќ да го прифатат ова сценарио е минимална.

– Тој е главен генератор на сите реформи, но јасно ќе стави до знаење дека ќе биде испитано и неговото работење, велат изворите.

Инаку таа можност ја навести и самиот премиер пред два дена, кога најави дека ќе има реконструкција во владата, но дека сите министри, со него на чело, ќе сносат одговорност.