среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Вучиќ утре ќе состави нова Влада

Коалицијата на СНС, блокот на социјалистите и СВМ заедно имаат 208 пратеници, што им гарантира стабилно мнозинство, кои се очекува да биде неопходно за спроведувањето на болните структурни реформи и за приватизацијата на големите државни компании.

vucic

Поврзани вести

Српскиот претседател Томислав Николиќ утре на лидерот на Српската напредна партија (СНС), Александар Вучиќ ќе му врачи мандат за формирање нова влада на Србија.

Вучиќ, чија коалиција извојува убедлива победа на парламентарните избори во Србија што се одржаа на 16 март и освои 158 мандати во 250-членото Собрание, пред неколку дена најави дека новата влада ќе биде фомирана најдоцна до 27 април.
Покрај блокот партии околу СНС, во новата влада се очекува учество и на Социјалистичката партија на Србија (СПС) на актуелниот премиер Ивица Дачиќ, како и на Сојузот на војвоѓанските Унгарци (СВМ).

Коалицијата на СНС, блокот на социјалистите и СВМ заедно имаат 208 пратеници, што им гарантира стабилно мнозинство, кои се очекува да биде неопходно за спроведувањето на болните структурни реформи и за приватизацијата на големите државни компании.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести