петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Вучиќ: Во поплавите починаа 51 лице

aleksandar-vucic

Поврзани вести

По обдукцијата е утврдено дека вкупно 24 лица се удавиле во поплавите, четири лица се водат за исчезнати, а од природна смрт починале 26 луѓе, изјавил српскиот премиер Александар Вучиќ во обраќањето во Собранието на Србија.

Тој напоменал дека едно лице настрадало во свлечилиште, а дека 26 лица починале природна смрт во осум општини.
Меѓу настраданите има и еден пожарникар.

„Се надеваме дека тоа е конечен број“, рекол српскиот премиер.

Тој додал дека уште осум отсто од територијата на Обреновац е под вода.

„Многу важно е да се утврди сечија одговорност“, смета Вучиќ и додал дека Секторот за вонредни ситуации реагирал правовремено.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести