ТОП,Македонија

Вучичевиќ: Планот е да се одложуваат изборите се додека некој не процени „ќе победат нашите“

Вучичевиќ: Планот е да се одложуваат изборите се додека некој не процени „ќе победат нашите“

Уредникот на српскиот дневен весник Информер, кој важи за најмоќна медиумска фигура на политичката сцена во Србија, предупредува дека денес во Македонија се повторува истото сценарио што Србија го преживеа пред 16 години.

Според неговата изјава за емисијата „Во Центар“ на Васко Ефтов планот е да се одложуваат изборите се додека проценат дека ќе победи СДСМ

На 5 октомври ние го имавме она што некој сега сака да го направи во Македонија. Исто сценарио. Луѓето од Отпор, верзијата на Канвас. Истите луѓе доаѓаат и прават проблеми во Македонија. Тие сакаат да кажат: не е важно што сакаат граѓаните. Ќе ве потсетам на една работа: никогаш не е утврдено дали Воислав Коштуница навистина го победи Слободан Милошевиќ на изборите во 2000 година. Се укажува дека не победил. Но беше потребно да се направи хаос и да се избегне вториот круг гласање за да се урне власта. Некој сега, од тоа што го слушам, не ви дозволува да одржите избори кога сакате. Планот на некој е да се одложуваат изборите се до моментот кога некој ќе процени дека доволно е добра ситуацијата, ќе победат нашите. Се до тој момент со различни изговори, демократски правила, со вакви или онакви изговори нема да ви дозволат да одржите избори, оценува Вучичевиќ.