вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Вудс заработи 78 милиони долари во 2013 година

tajger

Поврзани вести

Американскиот голфер Тајгер Вудс е најплатениот спортист за 2013 година со заработувачка од 78. 100.000 долари, објави специјаизираното списание кое се занимава со финансдиите на славните Форбс. Вторио на листата со најголемата заработувачка е швајцарскиот тенисер Роџер  Федерер со 71.500.00 долари. Интересен е податокот дека годинава Федерер од наградни фондови на турнирите заработи 6,5 милиони долари, додека од спонзори инкасира 65 милиони долареи. На третото место позаработувачка е кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс, Коби Брајант со 62.000.000 долари.

Од четвртото до десетото место се:
Леброн Џејмс (НБА) 60.000.000 $
Дру Брис (НФЛ) 51.000.000 $
Арон Роџерс (НФЛ) 49.000.000 $
Филип Микелсон (голф) 48.700.000 $
Дејвид Бекам ( фудбал) 47.200.00 $
Кристијано Роналдо (фудбал) 44.000.000 $
Лионел Меси (фудбал) 41.000.000 $

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести